Rozsmakuj się

Dieta w czasie Świąt? Na czym polega?

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą cieszyć się świętami bez problemów żołądkowych. Oczywiście nie chodzi o to aby wszystkiego sobie odmawiać, ale żeby jeść wszystko, tylko mądrze.

1. STOSUJ SIĘ DO ZASAD:

– REGULARNOŚĆ w święta jest najważniejszą zasadą. Jedząc regularnie możemy sobie pozwolić na wszystko, ale ważne jest zachowanie minimum 3h pomiędzy spożywaniem poszczególnych posiłków. Tak, aby układ pokarmowy wszystko spokojnie strawił i nie był zasypywany co chwilę jakimiś przekąskami.
– MAŁE PORCJE. To świetne rozwiązanie, aby spróbować wszystkich świątecznych potraw.
– WODA I HERBATKI ZIOŁOWE. Należy się nawadniać również w święta. Woda jest niezbędna do prawidłowego procesu trawienia, przy okazji zapełni nieco żołądek, przez co porcje będą bardziej umiarkowane.
– Na SŁODKOŚCI w święta każdy może sobie pozwolić, ale znacząca jest tutaj ilość. Dobrze jest ograniczyć ilość przygotowanych ciast. Najlepiej wybrać jedno, maksymalnie dwa ulubione, aby później nie zajadać ich przez kolejny tydzień.
– POWOLNE JEDZENIE powoduje, że jemy mniej i szybciej czujemy się syci. Dobrze byłoby delektować się smakiem potraw i atmosferą.
– RUCH. Spacer po wigilijnej kolacji lub piesza wyprawa na pasterkę, to idealny pomysł. Taka aktywność polepszy perystaltykę jelit.
– NIE WCHODŹ NA WAGĘ. Zapewne wskazówka wagi wskaże o kilka kilogramów więcej. Widok ten może wprawić w poczucie winy i rezygnacji w poświątecznych dniach z diety, co skutkować może zniechęceniem i ,,folgowaniem” przez kolejne dni.

2. DIETY OCZYSZCZAJĄCE
Czy przed lub po świętach powinno robić się diety oczyszczające?

Najlepiej zarówno przed jak i po świętach utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe, czyli jeść regularne, spożywać produkty pełnoziarniste z dużą ilością błonnika, unikać żywności wysokoprzetworzonej i słodyczy, pić regularnie wodę. Jeżeli nie mamy wypracowanych zdrowych nawyków żywieniowych, to jednodniowa głodówka może przynieść nam więcej szkody niż pożytku.

3. WSPOMAGANIE TRAWIENIA
Wiemy już, jak należy jeść w okresie świątecznym, ale jeśli z czymś przesadzimy warto mieć w zanadrzu naturalne substancje wspomagające proces trawienia.

Przed kolacją wigilijną lub przed świątecznym obiadem dobrze jest wypić pół szklanki wody z łyżką ekologicznego octu jabłkowego (koniecznie musi być mętny). To wspomoże proces trawienia i pobudzi sok żołądkowy do produkcji.

Drugą pomocną rzeczą będzie ostropest plamisty w formie zmielonej. Ostropest wspomaga pracę wątroby, która bierze udział w trawieniu tłuszczów. Po spożyciu większego posiłku należy zjeść łyżeczkę zmielonego ostropestu i popić wodą. Ewentualnie ostropest możemy dodać do potrawy, zmieszać z wodą lub z jogurtem.

Jeśli wystąpi niestrawność, pomocne będą zmielone nasiona gorczycy. Z kolei, jeśli jest problem z zaparciami, świetnie sprawdzi się gorczyca w całości – 1 łyżeczka popita dużą ilością wody.


Autor: dietetyk Patrycja Majdak, Dietaraj Bielsko-Biała