Rozsmakuj się

Jarmarki świąteczne 2019

Jarmarki Świąteczne to miejsca wyjątkowe, które swą atmosferą przybliżają nam nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Możemy na nich kupić rękodzieło, ozdoby i dekoracje świąteczne czy miło spędzić czas, smakując dań kuchni regionalnej i popijając rozgrzewającymi napojami z dodatkiem alkoholu.

Poniżej polecamy kilka subiektywnie wybranych przez nas miejsc, w które, w zależności ile znajdziecie czasu, warto się wybrać.

BESKIDY, ŚLĄSK:
➡️ Bielsko-Biała, od 13 do 22 grudnia, Stary Rynek;
➡️ Cieszyn, sobota i niedziela 7-8 grudnia oraz 14-15 grudnia, Rynek;
➡️ Katowice, od 22 listopada do 23 grudnia, Katowicki Rynek.

W naszym regionie jarmarki odbędą się niemalże w każdym mniejszym i większym mieście, jednak będą to wydarzenia głównie jednoweekendowe. Warto śledzić nasz fanpage na Facebooku – Bielsko Smakuje, gdzie na bieżąco będziemy wrzucać wydarzenia w Ustroniu, Wiśle, Szczyrku itp. czy śląskich miastach zlokalizowanych bliżej Bielska, takich jak Pszczyna czy Tychy.

POLSKA:

Dla mnie nr 1 to Wrocław – czyli najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany w Polsce, na wzór jarmarków niemieckich, z kolędami, karuzelami i górską kolejką, różnorodnymi grzańcami podawanymi w pamiątkowych kubkach oraz przede wszystkim świetnym jedzeniem. Na Rynku znajdziecie mnóstwo stoisk i masę ludzi. Mimo to, nie czuć tu takiego tłoku, jak w innych dużych polskich miastach.
Ciekawą alternatywą wydaje się Gdańsk (póki co, nie byłam), w którym prócz strefy z podgrzewaczami, grzanym winem i food court’em, znajdziecie m.in. Karulzelę Gdańską na Targu Węglowym, 4-metrową górkę lodową z torem saneczkowym o długości 35 metrów, Anielski Młyn czy zaczarowaną karetę z reniferami.
➡️ Wrocław, od 22 listopada do 31 grudnia, Wrocławski Rynek;
➡️ Kraków, od 29 listopada do 26 grudnia, Rynek Główny;
➡️ Łódź, od 30 listopada do 23 grudnia, ul. Piotrkowska i pasaż Schillera;
➡️ Warszawa, od 22 listopada do 6 stycznia, Stare Miasto
➡️ Poznań, od 16 listopada (na Placu Wolności), od 30 listopada (na Starym Rynku) do 22 grudnia (m.in. Diabelski Młyn);
➡️ Gdańsk, od 23 listopada do 2 stycznia, Rynek Główny.

NAJBLIŻE JARMARKI ZAGRANICĄ (czyli w Czechach, które polecamy)

➡️ Ostrava, od 29 listopada do 23 grudnia, plac Placu Masaryka (Masarykově náměstí) i plac Jiráska (Jiráskově náměstí);
➡️ Ołomuniec, od 30 listopada do 24 grudnia, Górny Rynek (Horním náměstí) obok ratusza (radnice);
➡️ Brno, od 29 listopada do 5 stycznia, Plac Wolności (náměstí Svobody ) – muzyka i występy oraz Plac Dominikański (náměstí Dominikánské) – gastronomia i atrakcje dla dzieci.