Rozsmakuj się

MiAmo Vino Enoteca – z miłości do wina, z miłości do sztuki, z miłości do Włoch!

MiAmo Vino Enoteca – to miejsce, w którym wielka miłość do wina, łączy się z muzyką i sztuką. Sztuką jest poznawać, odkrywać, poświęcać swój czas pasji. Eksperymentować i doświadczać. Mieć cierpliwość do swojej pracy i poświęcać jej każdy swój dzień. Tak właśnie jest z uprawą winorośli, które powoli dojrzewając, stają się „bohaterami” małych, rodzinnych biznesów. To tu, w Ustroniu, w niewielkiej piwniczce, można zasmakować efektów pracy rodzin, które na uprawę winnic poświęcili swoje życie.

Dlaczego o tym wspominam? Z kilku powodów. Po pierwsze jest to jedyna winiarnia w okolicy, która w dodatku mieści się w byłym bunkrze. Dla kogo został wybudowany bunkier? Nie wiadomo, ale po drugiej stronie ulicy mieszkał kiedyś Gierek, więc możemy się tylko domyślać… Wchodząc do winoteki, w oko rzucają się wielkie, mosiężne drzwi, prowadzące do schronu, w którym obecnie mieści się zaopatrzenie lokalu. Legenda głosi, że ów schron jest bezpośrednio połączony przejściem podziemnym z Urzędem Miasta w Ustroniu, ale do tej pory, jeszcze nikt tego nie odkrył. Wszystko przed nami!

Idąc dalej, wchodzimy do klimatycznej piwniczki, wyłożonej czerwonymi cegłami, w której oświetlenie tworzy bardzo kameralny nastrój. Ściany są ozdobione czerwono-czarnymi grafikami znanego Włocha Luca Carfagna, inspirowanymi jego miłością do wina. Prawdopodobnie już wkrótce pojawią się tu także dzieła lokalnych artystów, bowiem celem winiarni jest łączyć smak wina ze sztuką. Na chwilę obecną, co piątek, odbywają się tu koncerty na żywo – w ciepłe dni pod gołym niebem, a w pozostałe wewnątrz. Bardzo często gości tutaj Kasia – była Miss Podbeskidzia, która wraz z narzeczonym Błażejem (ich także połączyła miłość!) tworzy świetny duet wokalno-instrumentalny.

Ale wróćmy do najważniejszego – do miłości do wina. W MiAmo Vino Enoteca można kupić wina włoskie z regionu Veneto i Toskanii, pochodzące z niewielkich winnic, które rocznie sprzedają nie więcej niż 20 tys. butelek. Każda z nich jest rodzinnym biznesem, zrodzonym z pasji i miłości. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest winnica Castrini Lugana (Veneto), położna przy alpejskich zboczach, tuż przy jeziorze Garda. Etykieta butelkowanego tam wina jest zaprojektowana na kształt serca, z logotypem byka i wianka oraz inicjałami B&M. Podkreśla ona miłość włoskiej pary – antykwariuszki Barbary Gandini i hodowcy bydła Massima Castrini. Efektem ich miłości było założenie przez nich właśnie tej winnicy.

Pozostałe winnice z północnych Włoch, które MiAmo Vino Enoteca regularnie odwiedza, to: winnica Corte Moschina oraz winnica San Rustico, której historia sięga 1870 r. Jej wyroby posiadają certyfikat DOCG, czyli włoski odpowiednik wyrobów tradycyjnych. Winogrona, które zbierane są ręcznie, odpoczywają od września do grudnia na specjalnych, drewnianych kratach. Następnie, w dębowych beczkach, leżakują, zmieniając się m.in. we „włoskie bordeaux”, czyli prestiżowe wino Amarone. W Toskani, właściciel MiAmo Vino Enoteca, jeździ do winnicy braci Burroni, Fattorii Montagliari oraz Nardi Viticoltori. Stamtąd sprowadza takie gatunki win jak Chianti, Brunesco, czy inne, autorskie kompozycje szczepów.

W ustrońskiej winiarni, prócz doskonale wyselekcjonowanych produktów, które można kupić już od 45 zł, czeka na Gości Adam – specjalista od win, enolog. Jego wiedza obejmuje m.in. uprawę winorośli, sposoby określania składu poszczególnych gatunków wina, produkcję oraz zasady degustacji wina. W dni, kiedy winiarnia jest otwarta (od czwartku do niedzieli), profesjonalnie doradzi Gościom, co z czym połączyć lub co kupić.

Warto wspomnieć, że w winotece dostaniemy także oryginalne włoskie wędliny, sery i oliwki, które stanowią doskonałą przekąskę do wina. Można tu również zamówić „pizzety” (zestaw trzech mini pizz), z zaprzyjaźnionej włoskiej restauracji SiSi, która funkcjonuje na górze. MiAmo Vino Enoteca z założenia miała być właśnie dopełnieniem włoskiego menu SiSi. Co prawda lokale się ze sobą łączą, ale panuje w nich całkowicie inny klimat. Jedno jest pewne – oba są namiastką „małej Italii” w Ustroniu.


Adres: MiAmo Vino Enoteca, ul. Słoneczna 11, 43-450 Ustroń, tel. 503 933 263