Rozsmakuj się

Śląsk z dziećmi – Ogrody Kapias na wiosnę!

Ogrody KAPIAS to jedno z naszych ulubionych miejsc na rodzinny spacer. Bywamy tam średnio parę razy w roku. Mieszczą się w Goczałkowicach Zdroju. Tym razem zdecydowaliśmy się odwiedzić je na wiosnę. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

W weekendy przewalają się tam tłumy odwiedzających. W większości z dziećmi. To tylko świadczy o tym, że obiekt jest przyjazny i przystosowany do zwiedzania całą rodziną. Jedynym minusem jest brak cienia, dlatego należy zaopatrzyć się w spore ilości wody, czapki i, w upalne dni, koniecznie nasmarować się kremem z filtrem. Dodatkowo należy zarezerwować sobie minimum 2 godziny, gdyż teren jest bardzo duży.
Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie zaczęli spaceru od kawy i ciasta, a trzeba przyznać, że te u Kapiasa są domowe. Kawy można się napić w altanie na zewnątrz, albo w restauracyjnych wnętrzach.

Cały obiekt znajduje się na jednym poziomie, co umożliwia swobodne poruszanie się osób z wózkami dziecięcymi. Obowiązuje zakaz wchodzenia ze zwierzętami.

Spory staw z rybkami to pierwsza atrakcja, która przyciąga spore grono maluchów – najlepiej obserwować je z pomostu, gdzie woda wydaje się być bardziej przejrzysta i płytsza.

Najukochańsza część ogrodów mojej córki to labirynt.
Odkąd skończyła 2 lata nie odpuszcza zabawy w chowanego. Potrafi spędzić tu większą część wycieczki. Teraz, kiedy ma już 7 lat, uwielbia także plenerowe szachy. A zabawy w chowanego nie odpuszcza nasz prawie 2-letni synek.

Plac zabaw – atrakcje dla młodszych i starszych.
dzieci. Plac zabaw, znajdujący się w sercu ogrodów, zaspokoi potrzeby zarówno starszych jak i młodszych dzieci. Różnorodności atrakcji może pozazdrościć temu miejscu niejeden park.

Pierwsze oznaki wiosny.
Jedną z zabaw, jaką proponuję dzieciom, jest szukanie pierwszych oznak wiosny. Początkiem tej pory roku, jest to czasem nie lada wyzwanie, aby znaleźć kwitnący już kwiat. Ale zabawa w detektywów – przednia!

Obiad z dziećmi.
Jeśli zgłodniejemy, mamy do wyboru bar szybkiej obsługi (jedzenie nakładamy sami na talerze i kierujemy się do kasy). Jest tu sporo potraw, także pod kątem dzieci (gotowane warzywa, ryż, kasza, ziemniaki, mięsa do wyboru, sałatki do wyboru).

Drugą opcją żywieniową jest restauracja, która posiada ciekawe, sezonowe menu i jest dość dobrze przystosowana dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu kącik malucha, krzesełka, oraz menu dla dzieci z dwoma daniami do wyboru (zupa pomidorowa – 7 zł i nuggetsy z kurczaka z ziemniakami i sałatką – 16 zł). W WC jest też przewijak (co prawda w przejściu, ale jest).

Kiermasz Wielkanocny.
Przy Ogrodach Kapias znajduje się dość duże centrum ogrodnicze, gdzie co roku przed Świętami Wielkiejnocy, odbywa się Kiermasz Wielkanocny. Można zaopatrzyć się tutaj nie tylko w rośliny czy ozdoby ogrodowe, ale także wszelkiego rodzaju rękodzieło i bibeloty.


Autor: Anna Koczur – Redaktor Naczelna Magazynu Beskidzka Mama, www.beskidzkamama.pl