Rozsmakuj się

Wakacyjnie, ale z głową! Czyli jak przetrwać all inclusive?

W końcu nadchodzą długo oczekiwane przez nas wakacje. Niemal cały rok, czekamy na ten dzień, kiedy będziemy mogli wyłączyć chociaż na chwilę komputer, oderwać się od pracy, odpocząć od codziennych problemów i dać się ponieść w wakacyjny wir odpoczynku.

Co jednak zrobić, kiedy tuż przed urlopem przeszliśmy na dietę? Jak sobie poradzić podczas wakacji all inclusive? Przecież nie zabraknie tam pysznego, nielimitowanego jedzenia, słodyczy, lodów i kolorowych drinków. Poniżej parę propozycji, aby złapać balans i nie zwariować podczas najbliższych wakacji.

• Nie zakładaj, że jedziesz na wakacje po to, by schudnąć.
Ledwo kupiłeś/aś wakacje, a już przeliczasz kalorie, na ile możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, wszystko z głową, możesz popróbować nowych potraw, czy regionalnych produktów. Zachowaj przy tym umiar, ale również nie ograniczaj się do minimum.

• Nie rób wakacji od warzyw i owoców.
Są one jednym z ważniejszych elementów codziennej diety każdego człowieka. Oprócz walorów smakowych dostarczają cennych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza witaminami zawierają składniki mineralne, takie jak np. potas, fosfor czy żelazo, a także błonnik czy antyoksydanty.

• Próbuj ryb i owoców morza.
Wakacje to idealny czas, żeby popróbować nowych potraw, w nowych miejscach. Zarówno ryby, jak i owoce morza, stanowią cenne źródło białka. Chude ryby, to propozycja niskokaloryczna, natomiast tłuste ryby zawierają sporo cennych kwasów omega-3, witamin z grupy B, jodu, a także żelaza, wapnia, cynku czy magnezu. Uważaj na te ryby, czy też owoce morza, które aż ociekają tłuszczem – nie mają nic wspólnego z dietą.

• Pamiętaj o wodzie.
Woda nawadnia, zwiększa przemianę materii, pomaga utrzymać równowagę płynów ustrojowych, a nawet pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry. Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Woda podczas upałów szybko pomoże ugasić pragnienie, pamiętajmy o niej szczególnie w upalne dni.

• Ostrożnie z alkoholem.
Czy alkohol ma kalorie? Oczywiście, że tak! A kaloryczność alkoholu wzrasta, jeśli dodamy do niego kolorowe napoje, syropy czy cukier. Zamiast kolorowych drinków, zwykle polecam wino. Podczas wakacji all inclusive ciężko wybrzydzać – bierzemy zwykle to, co „leją” w barze, dlatego też istotny jest umiar. Należy również pamiętać, że alkohol jest szkodliwy dla zdrowia. • Co ze słodkimi lub słonymi przekąskami? Jesteśmy w końcu na naszych wymarzonych wakacjach. Pozwólmy sobie zatem na coś słodkiego, uważajmy jedynie na ich ilość. Wiadomo, wszystko jest dla ludzi, ale pamiętajmy o umiarze!

• Aktywność fizyczna.
Staraj się jak najwięcej ruszać, spędź ten czas aktywnie, zwiedzaj, spaceruj, wynajmij rower itp. Nie ograniczaj się jedynie do wyjścia na hotelowy basen, a kroków nie „nabijaj” tylko w drodze z basenu do drink baru. Zwiedzanie to świetna okazja, by poznać nowe miejsca oraz kulturę państwa, w którym się znajdujesz. Łap chwile!


Tekst: Aleksandra Rzęchowska, Bielski Dietetyk
bielski.dietetyk@gmail.com, tel. 730 921 216
FB/bielski.dietetyk; IG@bielski.dietetyk