1. Dębowiec (Bielsko-Biała)
To niewielki szczyt w Beskidzie Śląskim, leżący na wysokości 686 m n.p.m. Znajduje się na nim schronisko górskie oraz duża polana z przepięknym widokiem na panoramę Bielska. To idealne miejsce na piknik i rozkoszowanie się jedzeniem na świeżym powietrzu. Jest też schronisko górskie. Dotarcie na Dębowiec jest bardzo proste. Wycieczka piesza zajmuje około 15 minut pod górkę. Można również skorzystać z kolejki kanapowej i z nieco wyższej perspektywy podziwiać uroki gór. Cena za os. dorosłą to 12 zł w dwie strony (w jedną 6 zł, dzieci do lat 4 mają wjazd za darmo). Dodatkowo przy zakupie biletu na Dębowiec, przysługuje 10% zniżki na kolej gondolową prowadzącą na pobliski szczyt – Szyndzielnię (1030 m n.p.m). Na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Narciarskiego Dębowiec, znajduje się także park linowy i siłownia na świeżym powietrzu (pod szczytem, przy kolejce) oraz plac zabaw dla dzieci (na szczycie) ze skałkami wspinaczkowymi (nie ma zjeżdżalni). W sezonie zimowym otwarty jest stok narciarski, mały wyciąg zaczepowy dla dzieci, trasa do nauki jazdy na nartach oraz snowpark. Kawałek niżej (około 300 m drogą w dół) działa również całoroczny tor saneczkowy.
2. Paprocany (Tychy)
To bardzo duży kompleks parkowy, położony przy brzegu jeziora Paprocańskiego. Jest tu i piaszczysta plaża i spory las, dzięki któremu teren jest zacieniony i można śmiało tu przyjeżdżać nawet w gorące dni. Dodatkowo jest możliwość schłodzenia się w jeziorze. W sezonie letnim działa również wodny plac zabaw dzieci. Są ścieżki rowerowe, dwa duże place zabaw, park linowy, punkt obsługi sportów wodnych i kilka innych atrakcji dla dzieci. Można śmiało rozłożyć się tu z kocykiem, spędzić miło dzień, zarówno na plaży, jak i na terenie parku lub skorzystać z lokali gastronomicznych, przy których znajdują się leżaki. Można tu zakosztować bardzo smacznych lodów rzemieślniczych, ciast i gofrów. Są także rozmaite zapiekanki, a niedaleko parkingu również włoska pizza z pieca chlebowego opalanego drewnem.
3. Park Zamkowy (Żywiec)
Duży, zalesiony i zrewitalizowany w 2009 roku – pełen miejsc, by odpocząć od ulicznego zgiełku. W parku, prócz okazałego Pałacu Habsburgów, znajduje się niewielka, malownicza wysepka na środku stawu, do której prowadzą kamienne mostki. Stoi na niej Domek Chiński z XVIII wieku, który dziś służy jako kawiarnia. W stawie pływają kolorowe ryby. Są też kaczki i wiele innych atrakcji. Dla dzieci zbudowano plac zabaw, a na jednym z krańców parku (przy ul. Witosa) powstała Stajnia Miejska i Mini Zoo, które można zwiedzać za darmo! Przy pałacu działa również nieduży Park Miniatur z replikami obiektów zabytkowych z Podbeskidzia (wstęp 5 zł). Obok znajduje się ławeczka Alicji Habsburg, która przed wojną mieszkała w pałacu. Parking przy kompleksie parkowym jest darmowy, można śmiało zostawić samochód i udać się na spacer.
4. Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej (Pszczyna)
Skansen jest położony na blisko dwóch hektarach ziemi, we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Już sam park stanowi świetne miejsce na piknik (dużo zieleni, ławki, urokliwe mostki, staw, duża, zacieniona przestrzeń). Przebywając w skansenie, można natomiast przenieść się w czasie i poczuć bieg historii. Zobaczycie w nim XVIII i XIX-wieczne drewniane budynki, a wśród nich stodołę ośmioboczną, chałupę mieszkalną, kuźnię, wozownię, spichlerz, masztalnię, młyn z wiatrakiem i inne zabytki wsi pszczyńskiej. Prócz zwiedzania można tu także spróbować regionalnych potraw w karczmie urządzonej w młynie wodnym z miejscowości Bojszów. Są też prowadzone warsztaty edukacyjne dla dzieci z przedszkoli i szkół oraz imprezy tematyczne. Na terenie skansenu znajduje się także klimatyczna altana, którą można wynająć.
Autor: Magdalena Malcher