Rozsmakuj się

Długo pieczona pręga wołowa

Długo pieczona pręga wołowa, upieczona, rozdrobniona, a następnie sprasowana.

Pręga:
1 kg pręgi wołowej
100 ml wina czerwonego wytrawnego
2 szt. marchewki
2 szt. pietruszki
4 ząbki czosnku
1 szt. selera
Sól, pieprz, cząber do smaku
2 szt. cebuli
50 g masła
Mały pęczek posiekanej pietruszki

Do wysokiego naczynia wkładamy mięso, nacieramy przyprawami, zalewamy winem czerwonym. Kroimy warzywa w plastry i dokładamy do naczynia. Uzupełniamy całość wodą, aż do całkowitego przykrycia składników. Przykrywamy pokrywką i pieczemy przez 3 godziny w temp. 160 stopni C, aż do miękkości. Upieczone mięso rozdrabniamy w palcach. Cebulę kroimy w drobną kostkę, przesmażamy na maśle i łączymy z mięsem oraz nacią pietruszki. Całość wkładamy do keksówki, wyłożonej wcześniej folią spożywczą (dzięki temu pręga będzie łatwiejsza do wyciągnięcia). Mocno ubijamy mięso (jak pasztet) i wkładamy do lodówki na około 12 godzin. Na drugi dzień pręga jest gotowa, wystarczy ją tylko wyporcjować w dowolny sposób.

Sos demi glace:
Wywar z pręgi wołowej
Masło

Wywar, który zostaje po upieczeniu pręgi wołowej odcedzamy, redukujemy do połowy jego objętości i na koniec zaciągamy zimnym masłem do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Burak pieczony:
1 kg buraków
50 g miodu
Gałązka rozmarynu

Buraki pieczemy z rozmarynem pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C, przez około 2 godziny (można je upiec razem z pręgą). Następnie obieramy, kroimy w kostkę, dolewamy miód do smaku i odstawiamy na godzinę do lodówki. Gotowe.

Kluski śląskie:
1 kg ziemniaków
1 jajko
Mąka ziemniaczana
1 łyżeczka soli

Ziemniaki obieramy, gotujemy i dokładnie ugniatamy lub przepuszczamy przez praskę. Przekładamy do miski, a następnie wybieramy 1/4 ich objętości. W to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Dodajemy resztę ziemniaków, jajko, sól i wyrabiamy ciasto. Z ciasta formujemy kluski, nie zapominając o wgłębieniu na środku. Wrzucamy do wrzącej, osolonej wody, mieszając, by nie przykleiły się do dna. Gdy wypłyną na wierzch po około 2 minutach, to znaczy, że są gotowe.


Autor przepisu: Konrad Klimek, szef Restauracji Markowa Destylarnia w Szczyrku