Poznaj naszego dietetyka! Wywiad z Olą Rzęchowską
Witaj Olu. Opowiedz, proszę, co skłoniło Cię do wybrania tej ścieżki kariery?
Cześć Magda. Przede wszystkim od zawsze interesowałam się wpływem diety na zdrowie człowieka. Uważam, że moja decyzja o wybraniu ścieżki kariery psychodietetyka i dietetyka klinicznego była najlepszą w moim życiu. Wybierając te kierunki, chciałam dowiedzieć się więcej o tym, jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie i przede wszystkim, jak pomagać sobie oraz innym ludziom w zapobieganiu chorobom. Uwielbiam pracować z ludźmi i pomoc innym osobom przynosi mi ogromną satysfakcję.
Jak wyglądały Twoje pierwsze kroki w zawodzie dietetyka?
Początki chyba nigdy nie są łatwe, chociaż wspominam je bardzo dobrze. Przyjmując pierwszych pacjentów, odczuwałam ogromny stres. Każdy przypadek jest inny i właśnie to wymagało ode mnie ciągłego doskonalenia. Nadal tak jest, ponieważ wiedza dietetyczna rozwija się w szybkim tempie i należy tę wiedzę śledzić i na bieżąco aktualizować. Oprócz studiów bardzo cenne są dla mnie szkolenia i warsztaty, w których chętnie biorę udział. Każdy dodatkowy pacjent, każdy dodatkowy jadłospis utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że jestem na właściwym miejscu. Teraz, przyjmując w swoim własnym gabinecie, czuję się bardzo dobrze i komfortowo.
Czy jest jakieś konkretne wyzwanie zawodowe, które szczególnie zapadło Ci w pamięć?
Jednym z kluczowych dla mnie momentów była współpraca z pierwszym pacjentem, zmagającym się z poważnymi problemami zdrowotnymi. To wymagało specjalistycznej interwencji dietetycznej i wtedy dość szybko zrozumiałam, że teoria na studiach to jedno, a praktyka jest zupełnie inna. Z pewnością praca z tym pacjentem nauczyła mnie cierpliwości i empatii. To, co zawsze staram się dać od siebie, oprócz wiedzy w zakresie żywienia, to dodatkowo wysłuchać i dać wsparcie psychiczne.
Jako dietetyk, powiedz nam pokrótce, jakie są najważniejsze zasady zdrowego odżywiania, które powinien znać każdy?
Jako dietetyk i psychodietetyk uważam, że jest parę najważniejszych zasad, o których należy pamiętać. Przede wszystkim pamiętajmy o regularności posiłków, odpowiednim nawodnieniu (szczególnie podczas upalnych dni), i aktywności fizycznej. Starajmy się, aby w naszym codziennym menu było dużo sezonowych owoców i warzyw, a jak najmniej przetworzonych produktów, które mają duże ilości soli i cukru. To naprawdę wystarczy, by utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Pozwólmy sobie na ulubione przysmaki, zachowując przy tym umiar i równowagę. Takie nawyki pozwolą nam na luźniejsze podejście do diety, a my pozostaniemy w dobrej relacji z jedzeniem.
Jakie błędy najczęściej popełniamy w codziennej diecie?
Największym błędem jest oczywiście brak planowania posiłków, co często potrafi zrujnować cały dzień. Planowanie posiłków pomoże na pewno lepiej zarządzić dietą i pomoże w unikaniu impulsywnych decyzji o jedzeniu (np. sięganie po słodyczowe przekąski, czy fast foody).
Kolejnym błędem jest jedzenie w pośpiechu i przy dodatkowych bodźcach np. telefon, Netflix, bez odpowiedniego skupienia się na jedzeniu. Gdy jesteśmy rozproszeni, nie skupiamy się nad tym, co jemy, a gdy jemy szybko, to trudniej jest wtedy zauważyć sygnały sytości, które wysyła do nas nasz organizm. Może to skutkować zjedzeniem większej ilości od planowanej. Nie zapominajmy nigdy o produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach, dzięki którym możemy uniknąć niedoborów. Postawmy na sezonowe owoce i warzywa, które mają mnóstwo witamin, minerałów i błonnika.
Myślę, że kolejny błąd, jaki popełniamy, to monotonia w diecie. Często jemy te same potrawy, co również może skutkować niedoborami składników odżywczych. Brak urozmaicenia w diecie często wynika z braku pomysłów na nowe dania, ale też z braku czasu i tak, jak już wspomniałam, nieplanowaniem tych posiłków. Tak koło się zamyka.
Co doradzasz osobom, które mają problemy z utrzymaniem diety?
Przede wszystkim unikanie restrykcyjnych diet, które są trudne do utrzymania i na dłuższą metę nie mają najmniejszego sensu. Umówmy się, ktoś, kto uwielbia makarony, pieczywo i nie wyobraża sobie kolacji bez ulubionej bułeczki, nie wytrzyma na diecie keto. Zamiast restrykcyjnych, trudnych w utrzymaniu diet, skupmy się na wypracowaniu zdrowych nawyków, które zostaną z nami na zawsze. Ważne jest również, aby ustalić realistyczne do wykonania cele. Dużo lepiej sprawdza się metoda małych kroków, aby osiągnąć zamierzony sukces. Warto też otaczać się ludźmi, którzy w nas wierzą, mocno nam kibicują i nas wspierają. Mając odpowiednie wsparcie, łatwiej nam jest unikać pokus i panować nad emocjami.
Co ważnego chciałabyś przekazać tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem?
Na pewno to, żeby byli dla siebie mocno wyrozumiali, słuchali siebie i swojego ciała. Nasz organizm daje nam dużo sygnałów, które często bagatelizujemy i lekceważymy. Zaczynając przygodę ze zdrowym odżywaniem, należy mieć świadomość, że wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych wymaga czasu, a także mnóstwa wytrwałości i cierpliwości. Zdrowe odżywianie to nie tylko wybieranie „fit” wersji produktów na sklepowych półkach, ale zrozumienie, co jest ważne dla naszego zdrowia, odkrywanie nowych smaków i nieograniczanie się wyłącznie do produktów „light”. Zdrowe odżywianie to równowaga, balans, ale też spokój psychiczny.
Najczęstsze mity związane z odżywianiem, które warto obalić to…
Dużo mogę tu wymieniać, bo jest ich mnóstwo. Czasami nawet się dziwię, że niektóre mity, mimo tego, że tyle się o nich mówi, że są nieprawdziwe, to w dalszym ciągu są powielane. Moje ulubione to oczywiście, że kawa wypłukuje magnez, a przecież kawa sama w sobie ma magnez. Kolejny to ten, że nie można jeść węglowodanów, a w szczególności chleba i makaronu; nie można jeść po 18-stej; gluten jest szkodliwy; mity związane z toksynami w organizmie… Totalny bullshit. Prośba – czytajmy artykuły ze sprawdzonych źródeł.
Dziękuję za świetny wywiad Olu!
Ja również dziękuję za możliwość udzielenia wywiadu. Pamiętajcie, jeśli potrzebujecie pomocy dietetyka, niezależnie, czy jest to chęć redukcji masy ciała, problem zdrowotny, czy po prostu motywacja do poprawy swoich nawyków żywieniowych, to zapraszam do siebie!
Ola Rzęchowska – Bielski Dietetyk
W SOCIAL MEDIA ZNAJDZIESZ MNIE JAKO: BIELSKI.DIETETYK. SĄ TAM DARMOWE MATERIAŁY ORAZ SMACZNE I PROSTE PRZEPISY.
PRACUJĘ W GABINECIE PRZY UL. KAMIŃSKIEGO 19/201 W BIELSKU-BIAŁEJ, A TAKŻE ON-LINE.
Wywiad: Magdalena Malcher