Jak radzić sobie z presją i nadal jeść zdrowo?
Błyskawiczne tempo życia, natłok obowiązków i brak czasu na przygotowanie sobie posiłków, to rzeczywisty problem współczesnych czasów.
W ostatnich latach, kiedy staramy się być jak najbardziej produktywni, dużo pracujemy i chcemy osiągnąć maksymalną wydajność, szukamy jak najszybszych rozwiązań w różnych aspektach naszego życia. Niestety też często, przez natłok rzeczy do zrobienia, lekceważymy i zaniedbujemy swoje zdrowie. W tym artykule chciałabym podzielić się z wami praktycznymi rozwiązaniami i wskazówkami, jak zrównoważyć szybkie tempo życia w porozumieniu ze swoim zdrowiem.
Planuj czas i postaw na priorytety.
Ten punkt uważam za najważniejszy. Warto poświęcić chwilę czasu, żeby określić, które zadania są dla nas najistotniejsze i co musimy zrobić w pierwszej kolejności. A może są i takie zadania, które możemy komuś powierzyć? Nie bój się prosić o pomoc. Świetnie sprawdza się spisana lista do zrobienia w danym dniu lub nawet w całym tygodniu.
W ciągu dnia warto zadbać o czas na regenerację organizmu.
Chwila przerwy może zdziałać cuda dla naszej energii i koncentracji. Polecam również zaplanować na to czas. Czas tylko dla siebie, przeznaczony na rzeczy, które sprawiają, że czujemy się dobrze i pomagają się odstresować. Może to być krótki spacer, ulubiona książka, medytacja, kawa w ciszy czy hobby, które przynosi ci radość.
Zdrowa dieta pomimo braku czasu – czy jest to możliwe?
Oczywiście, że tak. Przede wszystkim posiłki warto sobie zaplanować, by ich nie zaniedbać. Można postawić na zdrowe i bardzo szybkie dania, które nie wymagają od nas długiego czasu przygotowania. Niektóre potrawy warto przygotować na większą ilość dni lub po prostu skorzystać z lepszej jakości gotowców. Jest też wiele produktów, które można zamrozić.
Zadbaj o zdrowe przekąski.
Warto mieć przy sobie zdrowsze alternatywy przekąsek. Mogą to być: orzechy, owoce, jogurty, lepszej jakości batony, smoothie, koktajle czy warzywa pokrojone w słupki. To szybkie i zdrowe przekąski, które można zabrać wszędzie. Dzięki nim unikniesz podjadania słodyczy i fast foodów. Unikaj przetworzonego jedzenia. Gotowe dania i fast foody są kuszące, ale nie dostarczają w pełni wartości odżywczych.
Zadbaj o jakość snu.
Staraj się kłaść mniej więcej o podobnych godzinach i przede wszystkim wyeliminuj wieczorne rozpraszacze (telefon, laptop, telewizor) na minimum godzinę przed snem. To sprawi, że sen będzie dużo spokojniejszy, a rano będziesz bardziej zregenerowany.
Wprowadź regularną aktywność fizyczną.
Regularna aktywność fizyczna jest jednym z fundamentów zdrowego życia. Nie chodzi tutaj o codzienne wyjście na siłownię – postaw na ruch spontaniczny, czyli aktywność, która pojawia się naturalnie w ciągu dnia, bez wcześniejszego planowania, np. spacer, postawienie dalej samochodu i skupienie się na jak największej ilości kroków w ciągu dnia.
Badaj się regularnie.
To bardzo prosta inwestycja w swoje zdrowie, ale z doświadczenia wiem, że wiele osób ją pomija. Nasze ciało dużo nam podpowiada, jeśli czujemy zmęczenie, rozdrażnienie czy senność w ciągu dnia. To sygnał, że organizm i ciało potrzebują odpoczynku i regeneracji. Nie lekceważmy takich sygnałów, bo może ciągnąć to za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Znalezienie równowagi między szybkim tempem.
życia a zdrowiem nie jest łatwym wyzwaniem. Powyżej skupiłam się na istotnych punktach, które pomogą Ci troszeczkę lepiej zarządzać czasem, zadbać o posiłki, jednocześnie nie zaniedbując przy tym swojego zdrowia. Kluczowa jest metoda małych kroków, aby wypracować sobie rozwiązanie, jak łączyć pracę, dobre samopoczucie, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, aktywność, czas na swoje hobby, czerpiąc jeszcze przy tym satysfakcję z życia. Skuteczne planowanie pozwala zapanować nad codziennym chaosem, uniknąć niepotrzebnej frustracji i lepiej wykorzystać czas na obowiązki, a także regenerację. Pomoże w tym wyznaczanie priorytetów, gdzie ważne zadania są realizowane z większą efektywnością, a mniej istotne nie zabierają nam cennej energii.
JOGURTOWY BOWL Z GRANOLĄ I OWOCAMI
(gotowy w 2 minuty)
Składniki:
Jogurt grecki
Garść granoli
Ulubione owoce (np. maliny, borówki, jabłko, gruszka)
Garść orzechów nerkowca (lub innych bakalii)
Kostka gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
Do miski należy wlać jogurt, wsypać granolę, owoce, orzechy i posypać startą czekoladą.
PEŁNOZIARNISTY WRAP Z AWOKADO I SEREM

(idealny na drugie śniadanie)
Składniki:
Garść roszponki
2 plasterki szynki z indyka
3 łyżeczki hummusu
3 plastry sera mozzarella
1/2 awokado
Papryka
Ogórek kiszony
Tor
Przygotowanie:
Tortillę posmarować hummusem. Ułożyć sałatę, szynkę, warzywa i ser. Zawinąć w rulon.
MAKARON Z PESTO I WARZYWAMI
(ekspresowy lunch do pracy)
Składniki:
100 g makaronu pełnoziarnistego
Łyżka ulubionego pesto (np. z bazylii, suszonych pomidorów)
10 szt. pomidorków koktajlowych
Kilka listków szpinaku lub rukoli
Przygotowanie:
Ugotowany makaron należy wymieszać z pesto. Dodać pomidorki i listki rukoli lub szpinaku.
Tekst i przepisy: Aleksandra Rzęchowska, Bielski Dietetyk, bielski.dietetyk@gmail.com, tel. 730 921 216