A może by ruszyć ciut dalej w Polskę, szlakiem jedzenia, smakowania i próbowania regionalnych potraw? To niezły pomysł, szczególnie latem i jesienią, kiedy w naszych polskich miastach aż roi się od wydarzeń i festiwali kulinarnych. I nie tylko związanych z food truckami! Przedstawiamy kilka z nich.
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku (Poznań)
15-18 sierpnia 2019
Najważniejszym elementem festiwalu jest wielki Jarmark Dobrego Smaku odbywający się na Starym Rynku, na którym znajdziecie setki wystawców z regionalnymi produktami. Będziecie mogli zwiedzić niemal każdą część Polski – spróbować serów z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewek z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryb z Pomorza i Mazur, wędlin i sękaczy z Podlasia, win z Lubuskiego i Dolnego Śląska oraz piw rzemieślniczych z każdego zakątka kraju. Ale to nie wszystko! Bedą słodkości – również orientalne z Turcji i Armenii, herbaty ze Sri Lanki, przyprawy z całego świata, czarne chleby i kindziuki z Litwy, węgierskie paprykowane kiełbasy z mangalicy, gruzińskie koniaki. Tematem tegorocznego festiwalu będą Bałkany. Okoliczne restauracje zaserwują nam specjalne dania z tej części Europy. Odbędą się laboratoria i warsztaty kulinarne, których smak skupi się na kuchniach, winach i innych przysmakach z Bośni, Serbii, Dalmacji i kontynentalnej Grecji. Organizatorzy będą również szukać najlepszego chłodnika w Poznaniu. W planach są koncerty, turniej „Polska Nalewka Roku” i inne atrakcje. Podlaskie Śniadanie Mistrzów (Białystok), 10 sierpnia 2019 To plenerowy piknik kulinarny odbywający się w urokliwym Pałacu Branickich w Białymstoku. Inaczej huczne plenerowe śniadanie przygotowywane z regionalnych produktów. Motywem przewodnim sierpniowej edycji będzie grill.
Festiwal Food Trucków i VI Mistrzostwa Burgerowe (Warszawa)
24-25 sierpnia 2019
To pierwsza i chyba największa impreza food trucków w Polsce, odbywająca się na błoniach pod PGE Narodowym. Ponad 100 najlepszych polskich restauracji na kółkach serwować będzie street food z całego świata.
Festiwal Smaku (Gruczno)
24-25 sierpnia 2019
Ten ogólnopolski festiwal w niewielkiej miejscowości Gruczno, na pięknie położonej łące tuż przy brzegu niewielkiej rzeczki, obok Starego Młyna w województwie kujawskopomorskim, firmowany jest nie tylko przez Slow Food Polska, ale również przez Gault & Millau. Odbywa się corocznie i regularnie przyciąga smakoszy oraz dziesiątki ściśle wyselekcjonowanych wystawców z setkami produktów do spróbowania. Przybywają tu goście specjalni, odbywają się kulinarne seminaria tematyczne i konkursy. Najważniejszym z konkursów jest wybór „Smaku Roku”. Co prawda jego rozstrzygnięcie odbywa się tydzień przed samym festiwalem, ale tylko dlatego, by nagrodzeni producenci mieli czas zaopatrzyć się w dodatkowy zapas wyróżnionych produktów. W końcu niejeden odwiedzający będzie chciał zakosztować „smaku roku” podczas imprezy w Grucznie.
Europejski Festiwal Smaku (Lublin)
2-8 września 2019
To wydarzenie stworzone na kilku przestrzeniach kulturowych. Zarówno znawcy sztuki znajdą tu coś dla siebie, jak i fani dobrej muzyki. No i przede wszystkim smakosze!
Każdego lata odbywa się tu Międzynarodowy Jarmark Smaków (tzw. jarmark inspiracji), dedykowany w tym roku 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Na ulicy Grodzkiej, dookoła Trybunału Koronnego i na ulicy Złotej, znajdziecie około 100 stoisk, w których będziecie mogli kupić regionalne produkty oraz spróbować lokalnych smaków. Odbędą się pokazy kulinarne i degustacje na scenie ustawionej na lubelskiej starówce. Jako, że województwo lubelskie jest na tle Polski liderem i zagłębiem produktów regionalnych, festiwal będzie promował ideę niemarnowania jedzenia „Respect food, no waste” oraz dzielenia się żywnością „Yes division”.
Terra Madre Slow Food Festival Central Europe (Kraków)
11-13 listopada
To największy w Europie Centralnej festiwal kulinarny. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – od zakupów wyjątkowych produktów, warsztatów, po degustacje i wykłady. W tym roku w Krakowie zjawi się blisko 150 wystawców z lokalnymi produktami z Polski oraz innych krajów oraz odbędzie się ponad 30 pokazów i laboratoriów smaku, 10 kolacji tematycznych w krakowskich restauracjach z najlepszymi szefami kuchni z Polski i zagranicy. Nie zabraknie sensorycznego placu zabaw dla dzieci, debat o przyszłości rolnictwa i zdrowym stylu życia. Celem wydarzenia jest pokazanie bioróżnorodności „Terra Madre” – Matki Ziemi!
Targi Nocne – np. Nocny Market
w Warszawie, Gastro Fajer w Katowicach To miejsca działające latem, najczęściej w weekendy, inspirowane azjatyckimi marketami, gdzie zakupowy szał miesza się z próbowaniem nowych dań i smaków, poznawaniem nowych rzeczy i najprostszym oraz najprzyjemniejszym – spędzaniem czasu z przyjaciółmi! Wyselekcjonowani wystawcy cyklicznie prezentują swoje popisowe menu w wydaniu street food. Są również koncerty, świetnie zaopatrzone bary i wyjątkowa atmosfera.
Warto wybrać się również na festiwal Europa na Widelcu we Wrocławiu odbywający się na przełomie maja i czerwca oraz Małopolski Festiwal Smaku w Krakowie na początku lipca.