Domowy serek nie ma sobie równych!
Przepis: Klaudia Pezda | Zagroda Inżynierki
Składniki:
2 l mleka (tylko nie UHT! – najlepiej eko z zielonym listkiem)
8 kropel podpuszczki mikrobiologicznej (można zakupić na Serowar.pl)
Łyżka soli
Dowolne przyprawy i dodatki (np. czarnuszka, czosnek niedźwiedzi, suszone pomidory)
Sprzęt:
termometr, garnek, foremka lub sitko, rózga kuchenna
Przygotowanie:
Mleko podgrzewamy do temperatury 36-40 stopni Celcjusza, następnie dodajemy podpuszczkę. Warto dorzucić kilka kropelek od serca, by serek na pewno wyszedł. Czekamy minimum godzinę, aż mleko zgęstnieje do konsystencji galaretki. Następnie rózgą kuchenną rozdrabniamy kilkoma ruchami, by uzyskać kawałki wielkości około 5x5mm. Czekamy 15 minut (pijąc herbatkę), by ziarno oddało serwatkę. Potem powoli i delikatnie podgrzewamy do temperatury 35-40 stopni Celcjusza, dodajemy sól i ulubione dodatki, jeśli chcemy urozmaicić smak naszego serka. Mieszamy kilka razy. Po podgrzaniu mieszamy jeszcze raz i umieszczamy w foremce lub sitku.
Uwaga! Ważne, by robić to delikatnie i spokojnie. Jeśli będziecie mieszać cały czas podczas podgrzewania, zbytnio rozdrobnicie ziarno i ser ucieknie z foremki.
Teraz czekamy 1 h i obracamy serek w foremce na druga stronę. Następnie czekamy 4-6 godzin, aż odda serwatkę i będzie dało się go kroić na chlebek. Im dłużej będzie w foremce, tym ziarna bardziej się połączą.
To przepis na najprostszy serek. Powodzenia!
MLECZNE CIEKAWOSTKI:
• Smak twarogu jest zależny od jakości mleka.
• Im wyższa zawartość procentowa tłuszczu w mleku, tym więcej białka się w nim znajduje.
• Mleko prosto od krowy ma 3-4% tłuszczu.
• Kolor masła zależy od rasy krowy, od której zostało wydojone mleko. Przykładowo Jersey ma mleko, które ma jedną z największych zawartości tłuszczu, więc śmietana i masło będą żółte.
• Krowy rasy frezyjsko-holsztyńskiej są fit, zatem śmietana, jak i masło, są koloru jasnego beżu.
• Mleko od krowy uzyskujemy około 10 miesięcy w ciągu roku. W pozostałe miesiące przyszła mama odpoczywa przed narodzinami małego cielaka.
• Jeśli pozwolicie bakteriom przekwasić mleko, pozbędziecie się dużej ilości laktozy. Laktoza to cukier, którym żywią się bakterie podczas przeróbki świeżego mleka na kwaśne.