Rozsmakuj się

Tatar w trzech odsłonach

Podsuwamy Wam przepisy szefów kuchni na tatar wegetariański z marynowanej cukinii, tatar rybny z tuńczyka oraz tatar klasyczny – wołowy, ale w stylu japońskim. Oto przepisy!

TATAR Z MARYNOWANEJ CUKINII
z kaparami i majonezem pietruszkowym

Autor przepisu: Grzegorz Gutowski, Szef Kuchni Blichowa Bistro w Bielsku-Białej

Składniki:
Tatar:
1 szt cukinii
2 łyżki kaparów
1 ząbek czosnku
Natka pietruszki
Oliwa z oliwek
Ocet z białego wina
Pieprz biały
Sól morska
Majonez:
0,3 l oleju rzepakowego
dobrej jakości
3 żółtka z jajek „zerówek”
1 pęczek natki pietruszki
2 łyżki musztardy Dijon
2 łyżki octu winnego
Sól, pieprz

Przygotowanie:
Cukinię na tatar kroimy w kostkę 0,5 cm, solimy i odkładamy na bok na ok. 1h. W garnku gotujemy wodę. Do wrzącej wody dodajemy ocet, wrzucamy pokrojoną wcześniej cukinię i pokrojony czosnek, blanszujemy 1 minutę i wyciągamy na cedzak i odstawiamy na bok na kilka godzin. Pietruszkę siekamy, mieszamy z cukinią, przyprawiamy solą i pieprzem, układamy w słoiku i zalewamy oliwą. Zostawiamy na jakiś czas.
Przygotowujemy majonez: do naczynia wlewamy olej i dodajemy posiekaną pietruszkę. Blendujemy przez moment, a następnie przecedzamy olej przez gazę, by pozbyć się resztek pietruszki. W misce mieszamy żółtka z musztardą i przyprawami, dodajemy ocet. Miksując składanki, powoli dolewamy olej, aż do uzyskania konsystencji majonezu.
Na talerzu układamy ring, wkładamy cukinię. Talerz dekorujemy listkami nasturcji, siewkami mizuny i majonezem pietruszkowym. Smacznego!


TATAR Z TUŃCZYKA
z piklami i cytrusowym olejem lnianym

Autor przepisu: Bartosz Gadzina, prywatny szef kuchni, właściciel Przetwórni Beksien w Czańcu

Składniki:
Tatar:

200 g świeżego tuńczyka
50 ml oleju lnianego
½ małej cytryny
½ limonki
1 łyżeczka cukru trzcinowego
20 g orzeszków pinii
Szczypiorek
Natka pietruszki, liście nasturcji
Sól morska w płatkach
Świeżo mielony pieprz
Pikle:
100 g kalafiora romanesco
1 mała cebula szalotka
1 rzodkiew biała
50 ml octu ryżowego
¼ trawy cytrynowej
Cukier, sól, kilka ziaren
pieprzu i gorczycy

Przygotowanie:
Do rondelka wlewamy ok. 200 ml wody, wrzucamy kilka ziaren pieprzu (można użyć chili) oraz gorczycy, zagotowujemy. Następnie wlewamy ocet, dodajemy rozbitą trawę cytrynową, sól i cukier. Ponownie zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. W międzyczasie przygotowujemy małe różyczki z kalafiora romanesco (jest delikatniejszy od tego używanego na co dzień), obieramy szalotkę i kroimy w większą kostkę, podobnie robimy z rzodkiewką. Warzywa zalewamy przygotowanym roztworem i odstawiamy na kilka godzin.
Tuż przed podaniem na patelni prażymy orzeszki pinii na złoty kolor, dodajemy odrobinę cukru trzcinowego, czekamy, aż się rozpuści. Następnie zdejmujemy z ognia i wlewamy olej lniany oraz sok z cytryny i limonki.
Świeżego tuńczyka kroimy w półcentymetrową kostkę. Rybę mieszamy z posiekanymi ziołami, układamy na talerzu, wykładamy zamarynowane warzywa. Możemy użyć liści nasturcji, kwiatów szczypiorku, by jeszcze bardziej ożywić nasz talerz. Całość polewamy olejem z orzeszkami i prószymy płatkami dobrej soli morskiej.


TATAR WOŁOWY
w japońskim stylu

Autor Przepisu: Piotr Polak, Szef Kuchni Bistro Szara Reneta w Skoczowie

Składniki:
100 g polędwicy wołowej
5-10 szt. grzybów shimeji
1 jajko
4 łyżki mirinu*
4 łyżki octu ryżowego
50 g kwaśnej śmietany
1 łyżka unagi**
1 łyżeczka sosu sojowego
50 ml oliwy
Kilka listków bazylii
Do smaku: sól, pieprz
Do dekoracji: czarna sól,
liść szczawiku i nasturcji

Przygotowanie:
Grzyby shimeji rozdzielić i przez godzinę marynować w roztworze z octu ryżowego i mirinu.
Polędwicę wołową posiekać w drobną kostkę, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Śmietanę połączyć z unagi i sosem sojowym, oliwę zblendować z bazylią, a żółtko oddzielić od białka. Posiekaną wołowinę przełożyć na talerz i zrobić w niej lekkie wgłębienie. Do wgłębienia nalać trochę oliwy bazyliowej i wbić żółtko. Udekorować zamarynowanymi grzybami shimeji, szczawikiem i nasturcją. Żółtko posypać czarną solą. Wykończyć wcześniej przygotowaną mieszanką śmietany.

*MIRIN – to wywodząca się z Japonii słodka przyprawa o zawartości alk. 14%, uzyskiwana ze zmieszania lekko fermentowanego ryżu z wódką ryżową. Do kupienia w sklepach internetowych.
**UNAGI – japoński, gęsty sos, służący do przygotowywania słynnego, japońskiego węgorza. Używany jest także, jako dodatek do sushi. Do kupienia w Makro lub w sklepach internetowych.